W dniu 24.05.2016 byliśmy z wizytą w Gminie Nowa Brzeźnica. Miejscowość ta słynie, między innymi, z tego, że urodził się tam Jan Długosz, ale słynie także z tego, że w pobliskim Kruplinie Radomszczańskim kręcone były sceny z filmu pana Chęcińskiego ,,Sami Swoi''. To właśnie tu są filmowe Krużewniki i tu Jaśko ,,zajechał'' kosą Kargula po zaoraniu na trzy palce pola Pawlakowi. 

Tu tak naprawdę zaczęła się cała historia, która następnie przeniosła się na ziemie odzyskane do Rudnik (Dobrzykowic). 

Delegacji przewodniczył sekretarz gminy pan Marian Zaraś a towarzyszyli mu pani Halina Popiołek – przewodnicząca komitetu organizacyjnego festynu Sami Swoi oraz przedstawiciele Dobrzykowickiego Stowarzyszenia Samych Swoich prezes Adam Jaskuła oraz członek zarządu Lucjan Walkowiak. 

W siedzibie gminy Nowa Brzeźnica przyjął nas wójt gminy, pan Jacek Jarząbek, oraz sołtys Kruplina pani Marianna Toporowska.

W trakcie rozmowy dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek z okresu kręcenia scen do filmu, a także zaprosiliśmy przedstawicieli gminy Nowa Brzeźnica na nasz coroczny festyn. Zaproszenie zostało przyjęte z dużą radością.

Następnie udaliśmy się do pobliskiego Kruplina, tam w swoim gospodarstwie przyjął nas pan Antoni Idczak. Pan Antoni użyczył na potrzeby filmu swojego konia, do ,,zaorania miedzy”.

Tu także dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek związanych z kręconymi scenami po czym udaliśmy się na miejsce ich kręcenia czyli do filmowych Króżewnik. Obejrzeliśmy  drewniane zabudowania widoczne na filmie oraz pole z ,,zaoraną miedzą''.                                     

Gospodarstwo mogliśmy zobaczyć dzięki  uprzejmości właścicieli, państwu Broniszewskich  a pani Beata, mimo opieki nad malutkim dzieckiem, przyjęła nas niezwykle serdecznie.

W trakcie wizyty w gminie Nowa Brzeźnica dowiedzieliśmy się także wielu ciekawych rzeczy o historii rejonu a także o problemach życia codziennego .

To była bardzo ciekawa i pożyteczna wizyta i obie strony wyraziły chęć na dalsze kontakty na poziomie władz gminnych i wspólne promowanie się Gmin dzięki trylogii pana Sylwestra Chęcińskiego. 

Zapowiadają się ciekawe wzajemne kontakty mieszkańców obu gmin i poznawanie historii naszych  regionów 

Bardzo dziękujemy władzom gminy Nowa Brzeźnica za zaproszenie i serdeczne przyjęcie.

 

Lucek Walkowiak